Érdekeségek és információk az állatok tartásáról - kedvence.hu blog

Mire való és milyen a jó akvárium szűrő szivacs?

akvarisztika
Szűrés törlése
kedvence.hu
2020.01.10 08:24
Mire való és milyen a jó akvárium szűrő szivacs?

Ebben a bejegyzésben áttekintjük a szűrő szivacsok fajtáit.

A szép és tiszta akvárium egyik legfontosabb eleme a megfelelő szűrő kiválasztása. Mivel természetesen ezek között is nagy különbségek lehetnek, röviden összefoglaltuk a leglényegesebb információkat az akvárium szűrőkről és szivacsokról.

A megfelelő akvárium szűrő legfontosabb tulajdonsága a tartós és strapabíró működés. Mivel a szűrő az, ami sosem pihen, ezért bírnia kell a nap 24 órájában történő üzemeltetést. A szűrőt legfeljebb az etetés és a takarítás idejére szabad kikapcsolni, de ez nem lehet néhány óra, mivel akkor már nagyban károsodnak a szűrőben élő természetes baktériumkultúrák.

A szűrő alapvetően háromféle szűrést végezhet az akváriumban, ami elengedhetetlen az algamenetes és egészséges élőhelyhez. Ez a biológiai, mechanikai és kémiai szűrés.

A biológiai-, mechanikai-, és kémiai szűrési módok

A biológiai szűrés természetesen a legfontosabb a három közül, hiszen a természetes baktériumtörzsek felelnek azért, hogy a víz ne legyen túlterhelve ammóniával és nitrittel. Mivel mindezeket más-más törzs bontja le, mindkét kolónia különböző módon és idő alatt reprodukálódik. Éppen ezért nem mindegy, hogy mekkora és milyen kapacitású a szűrő.

A gyári akváriumok többsége belső szűrővel kapható, ami a látvány szűrésen kívül másra, például biológiai szűrésre nem alkalmas, csak minimális akvárium méret alatt. 

Érdemes olyan szűrőt választani, ami alkalmas arra, hogy óránként 10-szer megforgassa az akvárium vizét. 

A mechanikai szűrők az akváriumban jelen lévő törmelékek szűrésére alkalmas. Ezekben helyezkedik el általában egy-két szivacs betét, ami felfogja a szennyeződéseket, hogy ne tömíthessék el a szűrőt. A vékonyabbik szűrő felel az apró szennyeződések felfogásáért, míg a másik, durvább, sprődebb szivacs a nagyobb törmelékeket hivatott megállítani. Ezeken is megtapadhatnak a különböző baktériumfajok a biológiai tisztításhoz, de eredeti funkciójuk szerint nem erre találták ki őket. 

A kémiai szűrés az esetek jelentős részében arról szól, hogy a vízben felhalmozódott nitrogén vegyületeket egy kémiai szűréssel távolítjuk el az akváriumból. Ehhez tapasztalat és hozzáértés szükséges, így akad bőven hibázási lehetőség. Állandó jelleggel nem érdemes használni a kémiai szűrést, arról nem is beszélve, hogy a használata nem biztosítja a tiszta és algamentes akváriumot. 

 

Akvárium szűrő fajták és szivacsok

Az akvárium szűrői között az alábbi fajtákat különböztetjük meg:

  • Szivacs szűrő

  • Motoros belső szűrő

  • Motoros külső szűrő

  • Egyéb szűrők

A szivacsszűrők voltak az első hatékony szűrőtípusok, melyeket bár kiszorítottak a mai motoros szűrők, de például szaporító medencékhez a mai napig a legjobb választás. Ez a legolcsóbb választás a szűrők között, mivel egyben végez mechanikai és valamennyi biológiai szűrést is. Bár 100 literes és afeletti akváriumokban nem kifizetődő a kizárólagos használata, ettől függetlenül egy elég jól működő rendszert képez. 

A motoros belső szűrő általában a kompletten vásárolt akváriumokban található meg. Többségük helytakarékos, ami a biológiai szűrés rovására mehet, de a nagyobb darabok már alkalmasak a biológiai szűrésre. Gazdaságos és okos megoldás, amennyiben a megfelelő méretűt - vagy nagyobb akváriumok esetében darabszámút - üzemeltetünk. A benne lévő szivacs segítségével az akvárium mechanikus szűrésére kiváló. 

 

A motoros külső szűrők jelentik az ideális megoldást egy nagyobb akvárium szűrésére. A működési elve hasonló, mint a belső szűrőké, de mivel nem kell, hogy helytakarékos legyen, így bőven van hely a biológiai szűréshez szükséges baktériumok számára. Hátránya, hogy drágább, mint a többi típus, ám hosszabb távon mindenképp kifizetődő és gazdaságos megoldást jelent. 

Az egyéb szűrő rendszerek közé tartoznak a különböző házilag barkácsolt szűrők, melyet már inkább tapasztalt akvaristák készítenek és alkalmaznak. Ugyanígy ide sorolható a talajszűrő is, mely bár nem rossz megoldás, a növények gyökerére kifejezetten káros lehet. 

Ne feledjük, inkább legyen egy akvárium túlszűrt - ami nem létezik -, mint hogy alul szűrjük! Nézz körül kínálatunkban!

Ezeket olvastad már?

Akváriumi levegőztetők és szűrők
12
Dec

Minden akvárium kell, hogy rendelkezzen levegőztetővel és szűrővel. Ez elengedhetetlen, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy az akvárium vize tiszta, oxigéndús és nem utolsó sorban élhető közeg legyen a halak számára.

Ferplast Bluextreme 1100 - 1500 Külsőszűrő Tartós Teszt
13
Máj

Tartós, majd 2 éves teszt a Ferplast Bluextreme 1100 és 1500 külső szűrőkről!

Ezen tesztünkben az Olasz Ferplast cég Bluextreme elnevezésű akváriumi külső szűrő család tagjait vesézzük ki!

Sok a jó akváriumi külső szűrő, csak meg kell találni!
28
Jan

Ebben a cikkben az akváriumba való külső kerül középpontba. Az akvárium mérete nagyban befolyásolja azt, hogy milyen szűrési lehetőségeket alkalmazhatunk. Hiszen ismerünk szivacsszűrőket, belső, valamint akasztós szűrőket és végül, de nem utolsósorban külső szűrőket egyaránt. A te akváriumodhoz melyik szűrő illik a leginkább? 

Minden, amit az Eheim belső szűrő kapcsán tudni kell
23
Márc

Azt minden akvarista tudja, hogy szűrésre igenis szükség van, már egészen az első pillanattól fogva. Azt azonban kevesebben tudják, hogy mik a legfőbb különbségek a különböző szűrők között, és milyen előnyei vannak a belső szűrőknek. Ismerjük meg ma az Eheim belső szűrőt!